Ціна на газ в Європі у 2023 році

Ціна на газ в Європі у 2023 році

За даними дані лондонської біржі ICE на початку січня 2023 року було зафіксовано різке падіння біржової ціни на газ для європейських ринків – нижче 750 доларів за тисячу кубометрів. Для порівняння на кінець вересня вартість коливалась у межах 2 000 євро за тисячу кубометрів. Співробітники Оксфордського інституту енергетичних досліджень стверджують, що розвиток ситуації на ринку ціни на газ надалі залежатиме від погоди (середньодобових значень температури), китайського попиту та наявності СПГ.

Отже, ціна на газ в Європі формується на основі вільної конкуренції та прозорих економічних чинників, тобто враховує реальний попит та пропозицію на ринку. Україна також знаходиться в орбіті таких принципів, тому вже сьогодні торги з купівлі та продажу природного газу здійснюються у відкритому електронному форматі біржових торгів. 

УЕБ – найзручніший та відомий сервіс, що займається аукціонами на природний газ під час воєнного стану. Так за напрямком «Природний газ» протягом 2022 року на УЕБ за результатами відкритих торгів реалізовано 167,5 млн. куб. м. природного газу. 

 

Як формується біржова ціна на газ в Європі та Україні

Європейський та український принципи формування ціни на газ наразі є дуже схожими. Так, ми можемо говорити про утворення вартості природного газу на довгострокових та короткострокових ринках. Для таких двох типів ринку в один і той самий час ціна за 1000 кубів газу може бути суттєво відміною. 

Централізовані газові біржі у Європі забезпечують:

  • вільний доступ до торгів усіх учасників ринку 
  • гарантії виконання угод щодо вартості, способів доставки, об’ємів постачання і строків
  • роблять прозорим і зрозумілим пошук продавців та покупців товару
  • формують дійсно ринкову ціну на газ

В Україні для ведення підприємницької діяльності у сфері закупівлі природного газу також слід застосовувати акредитовані біржі, що мають відповідні ліцензії. Так, відповідно до Закону України № 738 (щодо правових умов функціонування товарних бірж) найпершими у 2021 році ліцензування пройшла «Українська енергетична біржа». Станом на сьогодні УЕБ – це сервіс, що займається відкритими аукціонами на природний газ під час воєнного стану.

УЕБ пропонує відвідувачам Графік актуальних цін та відомості щодо рівня цін на європейських ринках (детальніше за посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/tsina-na-gaz-v-evropi-u-2022-rotsi/ )

Сьогодні всі постачальники природного газу, що мають ліцензію, можуть брати участь в електронних біржових торгах на УЕБ. Для цього необхідно пройти процедуру акредитації за напрямом «Природний газ» на офіційному порталі Української енергетичної біржі.

УЕБ забезпечує вільний доступ до відкритих торгів відповідно до законодавства. Кожен учасник є захищеним від спекуляцій та неправомірних фінансових ризиків і керується засадами чесної конкуренції.

Для отримання оперативної інформації з газового ринку, зокрема про майбутні торги та їх результати, потрібно налаштувати Email-розсилку від УЕБ та підписатися на Telegram-канал «УЕБ – Природний газ».